WSKAZÓWKI DO MONTAŻU ZABEZPIECZEŃ PRODUKCJI FIRMA KRÓLAK

 

 

Zabezpieczenia są akcesoriami dodatkowymi o określonej funkcji. Nie są to standardowe śruby / nakrętki mocujące z sześciokątem, w które standardowo wyposażony jest pojazd. W związku z tym, instrukcja montażu kół dołączona do danego auta, w szczególności te, które pokazują, że stajemy na kluczu, i dociągamy osprzęt pod naciskiem ciężaru ciała, mają się nijak do instrukcji montażu zabezpieczeń.

 

Zasadniczo, mimo iż, osprzęt mocujący, jak i zabezpieczający się wkręca / nakręca, to są to dwa różne produkty.

 

Zabezpieczenia ażeby służyły latami, wymagają od użytkowników odpowiedniego podejścia do ich montażu, i demontażu. Decydując się na ich zakup, muszą Państwo przestrzegać Naszych zaleceń, które gwarantują długoletnie ich użytkowanie.

 

 

Czego nie robić, żeby nie popsuć:

 

 

Do dokręcania śrub / nakrętek zabezpieczających nie używać kluczy udarowych ( pneumatycznych / elektrycznych ). Powszechnie stosowane klucze z funkcją udaru nie mają precyzyjnej regulacji siły, ustawione na maksymalne parametry pracy, ich wydajność jest nawet 10-cio krotnie wyższa, niż zalecane przez producentów osprzętu mocująco / zabezpieczającego wartości dokręcania.

 

klucz_udarowy_pneumatyczny_750x469_szkic_krolak_web

 

klucz_udarowy_elektryczny_750x469_szkic_krolak_web

 

Ponadto specyfika pracy kluczy udarowych opiera się na zasadzie dobicia i powrotu, a zasada ta ma niekorzystny wpływ na nieregularne wzory kształtowe. Efektem czego, możemy doprowadzić do uszkodzenia wzoru zabezpieczenia.

 

Nie zalecamy używania kluczy udarowych zwłaszcza przy dokręcaniu zabezpieczeń, gdzie w momencie gdy śruba / nakrętka zaczyna stykać się z powierzchnią gniazda felgi, i zaczyna stawiać opór jest to niemalże pewne, że wzór zostanie w jakimś stopniu naruszony, rozbity, bądź zerwany.

 

Przy odkręcaniu kluczem udarowym zjawisko to, ma mniejszy wpływ na ewentualne uszkodzenie kształtu zabezpieczenia.

 

W związku z powyższym:

 

Odkręcać zabezpieczenia kluczem udarowymTAK ” można.

Dokręcać zabezpieczenia kluczem udarowymNIE ” nie można.

 

Stosowanie kluczy udarowych, w większości przypadków jest przyczyną uszkodzenia osprzętu zabezpieczającego. Opisany błąd montażowy dotyczy zabezpieczeń wszystkich producentów.

 

Mimo, iż zestawy Naszej produkcji wybaczają błędy, wytrzymując dokręcanie i odkręcanie tym sposobem nie są one niezniszczalne, i finalnie wzór zabezpieczenia może się poddać = uszkodzić.

 

Do montażu nie używać również, kluczy łamanych z kątem rozwartym, potocznie zwanych „ fajkowych ”, czy to krótkich, które z racji swoich niewielkich gabarytów, znajdują się zazwyczaj na wyposażeniu aut fabrycznie, czy też teleskopowych, których urodzaj ofert na Naszym rynku.

 

klucz_fajkowy_750x469_szkic_krolak_web

 

Kluczem z kątem rozwartym nie jesteśmy w stanie prawidłowo, prostopadle, osiowo docisnąć reduktor kształtowy do łba śrub / nakrętek zabezpieczających, tak ażeby wykorzystać całą wysokość wzoru kształtowego zabezpieczenia. Nacisk z dłuższego końca klucza fajkowego ( rękojeści ) w trakcie dokręcania / odkręcania, przenosi poprzez kąt rozwarty na krótszą część klucza siły powodując, że działa ona na zasadzie dźwigni, która skutkuje odchyleniem reduktora kształtowego wraz ze wzorem kształtowym od łba śruby / nakrętki zabezpieczającej, co może doprowadzić do jego omsknięcia się, i finalnie uszkodzenia wzoru zabezpieczenia.

 

Jeżeli produkt wykonany jest zgodnie ze sztuką, to przyczyną ewentualnych uszkodzeń, zazwyczaj okazuję się być, brak wiedzy osób go montujących.

 

 

Instrukcja montażu, czyli jak prawidłowo to zrobić:

 

 

Śruby / nakrętki zabezpieczające należy wkręcać i odkręcać ręcznie za pomocą kluczy z kątem prostym 90°, czyli kluczy składanych z elementów, bądź krzyżakowych.

 

krzyzakowy_felga_1_750x469_szkic

 

Używając tego rodzaju kluczy, mamy wpływ na siły towarzyszące powstające w trakcie nacisku, które poprzez kąt prosty rozkładają się po kluczu równomiernie, umożliwiając Nam kontrolę nad procesem podczas montażu / demontażu.

 

Montując zabezpieczenia dociskaj reduktor / nasadkę / adapter prostopadle do łba śruby / nakrętki kodowanej, wykorzystując całą wysokość wzoru kształtowego.

 

krzyzakowy_felga_2_750x469_szkic

 

Z racji iż, osprzęt do montażu felg dokręca się określonym przez producentów momentem obrotowym tzw. siłą, profesjonalnym podejściem do zagadnienia jest używanie klucza dynamometrycznego z ustawionym n/w momentem dokręcania dla poszczególnych rodzajów osprzętu:

 

arrow-15x12 Śruby zabezpieczające: maksymalny moment 130Nm, zalecany 120Nm

arrow-15x12 Nakrętki zabezpieczające: maksymalny moment 120Nm, zalecany 110Nm

 

dynamometr_dokrecanie_750x469_szkic_web

 

Instrukcja w .pdf do wydrukowania: print-25x25

 

 

 

Zastosowanie się do Naszych zaleceń pozwoli Państwu korzystać z produktu długimi latami.