WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE WYBORU PIERŚCIENI CENTRUJĄCYCH

 

 

Jak dobrać pierścienie centrujące, co i w jaki sposób zmierzyć, i na co zwrócić uwagę przy wyborze pierścieni centrujących. Wszystkie niezbędne informacje odpowiadające na pytania:

 

Jakie pierścienie centrujące do..., szukam pierścieni centrujących do... itp... itd...

 

Zatem następująco: Pierścienie centrujące / redukujące są niezbędnym elementem współuczestniczącym w prawidłowym przymocowaniu kół do auta.

 

Stosowane są w celu osiowego przyłożenia koła do piasty, a dokładniej, wycentrowania koła na pierścieniu centrującym z piasty w trakcie jego montażu.

 

Jeżeli pierścień centrujący wystający z piasty pojazdu ma inną średnicę, niż otwór centrujący w feldze, mamy do czynienia ze zjawiskiem braku osiowego osadzenia koła na piaście. Skutkiem czego koło wisi na śrubach / nakrętkach / szpilkach, i zazwyczaj nie jest osiowo zamontowane. W takich przypadkach osprzęt mocujący narażony jest na osłabienie, a w połączeniu z siłami ścinającymi przy ruszaniu, i hamowaniu możemy doprowadzić do jego zerwania, czyli utraty koła. Osprzęt mocujący traktujemy jako elementy złączne służące do dociągnięcia felgi do piasty.

 

Zadaniem pierścieni centrujących jest, zredukowanie różnicy średnicy otworu centrującego w feldze, względem średnicy pierścienia centrującego z piasty. Jak najprecyzyjniejsze spasowanie tych dwóch parametrów ma wpływ na osiowy montaż kół na piaście. Powinność ta, jest bardzo ważna, gdyż wpływa na wyeliminowanie przesunięć, wychyleń od osi, wpływających na nieprawidłową, nieosiową pracę koła.

 

 

POWODY DLA, KTÓRYCH ZASTOSOWANIE PIERŚCIENI CENTRUJĄCYCH JEST BEZWZGLĘDNIE OBOWIĄZKOWE:

 

 

arrow-15x12 Brak prawidłowego spasowania średnic, może wpłynąć na brak osiowego zamontowania koła. Towarzyszące temu zjawisku nieprawidłowe rozłożenie sił nacisków na powierzchnie styczne łbów osprzętu mocującego, dociągającego koła do piasty, w połączeniu z siłami ścinającymi przy ruszaniu, i hamowaniu, może spowodować zerwanie osprzętu mocującego, finalnie utratę koła.

 

arrow-15x12 Brak osiowego zamontowania koła ma bezpośredni wpływ na dyskomfort podczas jazdy, przejawiający się biciem / drganiem kierownicy w przedziale prędkości 90-120 km/h

 

arrow-15x12 Nieporządane drgania wynikające z nieprawidłowego zamontowania podzespołu, prowadzą do szybszego zużycia pozostałych elementów zależnych.

 

 

Przykładowe zdjęcie pierścienia centrującego z oznaczeniami pasowania:

 

 

arrow-15x12 d1=: średnica otworu centrującego w feldze

arrow-15x12 d2=: średnica pierścienia centrującego z piasty

 

 

pierscien-centrujacy-wymiary-600x450-wymiar-krolak

 

 

RODZAJE PIERŚCIENI CENTRUJĄCYCH

 

Tak samo jak i osprzęt mocujący, pierścienie centrujące konfiguruje się do danej felgi. Na rynku z racji szybkości kupujących w klikaniu, jak i sprzedających w pakowaniu, i wysyłaniu konfiguracja kończy się dobraniem odpowiednich średnic.

 

ZAPEWNIAM, ŻE MOŻNA TO ZROBIĆ LEPIEJ

 

Otwory centrujące w felgach różnią się między sobą, nie są jednolite. Ilu producentów felg, tyle pomysłów.

 

 

Poniżej szkice występujących pierścieni centrujących, z nazwami roboczymi nadanymi przez Firma Królak dla każdego z rodzajów

 

 

arrow-15x12 Wkładki ( bez rantów ):

 

Stosowane do felg z otworami, w głębi których znajduję się przetłoczenie, bądź baza blokująca pierścień przed wpadaniem w głąb otworu. Pierścienie z tego rodzaju zazwyczaj są niskie.

 

pierscienie-centrujace-wkladki-szkic-wymiar-370x278-krolak pierscienie-centrujace-p-262eu-72.0-66.1-370x278-krolak

 

 

arrow-15x12 Wkładki z prowadzeniem ( bez rantów ):

 

Stosowane do felg z otworami, w głębi których znajduję się przetłoczenie, bądź baza blokująca pierścień przed wpadaniem w głąb otworu. Co najważniejsze w autach nowego typu tj. Audi, gdzie pierścień centrujący z piasty tych aut, właściwą średnicę centrującą nie ma przy samej piaście, tylko oddalona jest ona od piasty.

 

pierscienie-centrujace-wkladki-prowadzenie-szkic-wymiar-370x278-krolak pierscienie-centrujace-p-254eu2b-72.0-57.1-370x278-krolak

 

 

arrow-15x12 Wkładki z ringiem rozpierającym ( bez rantów ):

 

Stosowane do felg z otworami, w głębi których znajduję się przetłoczenie, bądź baza blokująca pierścień przed wpadaniem w głąb otworu. Ponadto felg, które na ściance otworu posiadają kanałek, w którym to ring rozpierający zatrzaskuje się blokując pierścień przed wypadaniem. Zazwyczaj są to marki felg tj. OZ Racing, BBS gdzie tego rodzaju pierścienie stosowane są fabrycznie przez producenta. Pierścienie występują tylko w wersji aluminium.

 

pierscienie-centrujace-wkladki-rozpierajacy-szkic-wymiar-370x278-krolak pierscienie-centrujace-p-367eu-75.0-57.1-370x278-krolak

 

 

arrow-15x12 Pierścienie centrujące z rantem ( gładkie ):

 

Najpopularniejsze na rynku, gdyż dostępne są w wiekszości wymiarów produkcji Azjatyckiej. Traktujemy je jako uniwersalne, pełnią swoją powinność redukując różnice w średnicach. Określamy je mianem gładkich, gdyż nie mają zaczepów blokujących je przed wypadaniem z felgi przy montażu koła. Przed wpadaniem w głąb otworu felgi zabezpiecza je posiadany rant. Stosowane do felg z otworami centrującymi posiadającymi tzw. fazę u wejścia otworu, czyli ścięty pod kątem fragment naprowadzający felgę na pierścień z piasty w trakcie montażu koła. Pierścienie centrujące do felg stalowych, z racji konstrukcji tego rodzaju pierścieni centrujących, można je zastosować również do felg stalowych.

 

pierscienie-centrujace-rant-gladkie-szkic-wymiar-370x278-krolak pierscienie-centrujace-p-003a-56.1-54.1-370x278-krolak

 

 

arrow-15x12 Pierścienie centrujące z rantem z zaczepami:

( 3 rodzaje pod względem wysokości zaczepów )

 

Oferowane jako fabryczne oryginalne, marek felg produkcji stricte Europejskiej. Stosowane do felg z otworami centrującymi posiadającymi tzw. fazę u wejścia otworu, czyli ścięty pod kątem fragment naprowadzający felgę na pierścień z piasty w trakcie montażu koła. Posiadające zaczepy blokujące pierścień przed wypadaniem w trakcie montażu kół. Dobranie odpowiednich wymaga poza dobraniem średnic, określenie na jakiej głębokości w otworze centrującym felgi znajduję się kanałek, o który zaczepy po włożeniu pierścieni się zachaczą.

 

Typ: 1

 

pierscienie-centrujace-rant-zaczepy-typ2-szkic-wymiar-370x278-krolak pierscienie-centrujace-p-242eu-71.6-66.1-370x278-krolak

 

Typ: 2

 

pierscienie-centrujace-rant-zaczepy-typ1-szkic-wymiar-370x278-krolak pierscienie-centrujace-p-295eu1-72.6-57.1-370x278-krolak

 

Typ: 3

 

pierscienie-centrujace-rant-zaczepy-typ4-szkic-wymiar-370x278-krolak pierscienie-centrujace-p-296eu-72.6-58.1-370x278-krolak

 

 

arrow-15x12 Pierścienie centrujące dotaczane / toczone:

( wg. indywidualnego zapotrzebowania )

 

Pierścienie centrujące tzw. dotaczane. Czyli wyprodukowane metodą obróbki skrawaniem, zazwyczaj z aluminium. Jeżeli są precyzyjnie wykonane jak najbardziej pełnią swoją powinność. Nie mniej jednak aluminium się utlenia, w skutek czego pierścienie raz włożone, mogą okazać się być nie do wyjęcia, tylko poprzez uszkodzenie mechaniczne czyli wybicie. Z racji toczenia nie mają zaczepów blokujących je przed wypadaniem z felgi przy montażu koła. Mogą mieć natomiast rant blokujący je przed wpadaniem w głąb otworu felgi. Z racji, iż głównie produkowane są pod indywidualne zamówienie, konfiguracja wymiarów jest dowolna. Stosowane do felg z otworami centrującymi posiadającymi tzw. fazę u wejścia otworu, czyli ścięty pod kątem fragment naprowadzający felgę na pierścień z piasty w trakcie montażu koła.

 

pierscienie-centrujace-rant-gladkie-szkic-wymiar-370x278-krolak pierscienie-centrujace-p-361al-74.1-72.6-370x278-krolak

 

W CELU PRAWIDŁOWEGO ZWYMIAROWANIA PRZECZYTAJ INSTRUKCJĘ POMIARU OPISANĄ PONIŻEJ:

 

arrow-15x12 Dobór pasujących pierścieni centrujących względem średnicy otworu w feldze do danej marki, i modelu felg aluminiowych wymaga zweryfikowania, dokonania pomiarów bezpośrednio w feldze.

 

Mierzymy średnicę otworu w feldze, przykładowe zdjęcie pomiaru poniżej. Proszę zwrócić uwagę na parametr oznaczony literką "d1=".

 

 

felga-pomiar-srednicy-otworu-centrujacego-2-600x450-krolak

 

 

arrow-15x12 Dobór pasujących pierścieni centrujących względem średnicy pierścienia centrującego z piasty do danej marki, i modelu pojazdu określa producent pojazdu. Parametr ten, jest dla większości pojazdów łatwy do zweryfikowania posługując się katalogami. I dla większości pojazdów nie stanowi problemu przy konfiguracji. Jednakże, celem wykluczenia pomyłki, dobrze jest go zmierzyć we własnym zakresie przy swoim autku.

 

Mierzymy średnicę pierścienia centrującego z piasty, przykładowe zdjęcie pomiaru poniżej. Proszę zwrócić uwagę na parametr oznaczony literką "d2=".

 

 

dystanse-pomiar-srednica-pierscienia-centrujacego-1-600x450-krolak

 

 

arrow-15x12 Dobór pasujących pierścieni centrujących względem zaczepów blokujących pierścień przed wypadaniem, parametr oznaczony jako "h1" na szkicach pierścieni z zaczepami, wymaga zmierzenia wysokości ścianki począwszy od dna fazy naprowadzeniowej do jej końca, bądź kanałka / rowka w głębi otworu w feldze, jeżeli takowy występuję.

 

Mierzymy wysokość ściany od dna / spodu fazy naprowadzeniowej, do końca ściany, bądż początku kanałka / rowka jeżeli takowy występuje. Przykładowe zdjęcie pomiaru poniżej. Proszę zwrócić uwagę na zaznaczenie w kolorze "czerwonym".

 

 

felga-pomiar-wysokosc-do-stopniowania-w-glebi-otworu-w-feldze-1-600x450-krolak

 

 

 

Instrukcja w .pdf do wydrukowania: print-25x25